HGSKart | Konular | Kitaplar

HGS Kart 5 Araçta Kullanılabilecek


Hgs kullanımının başlamasınınn ardından hatalı okuma nedeni magdur olan vatandaşlara açıklama yapan ptt genel müdürü sorunun hgs etiketinin yanlış yapıştırılmasından kaynaklandıgının ifade etti..hgs etiketi yada kartı olan araçlarını hgs ye kaydettiren vatandaşlar okumada hata olsada cezaya tabi tutulmayacak

Hgs etiketi sadece bir araç için kullanılabilirken hgs kart 5 araç için kullanılabilecek..ptt lerde hgs etiketi 5 lira hgs kart ise 15 liradan satılıyor..
HGS KARTLARINA 5 ARAÇ TANIMLANABİLECEK
HGS kartlarına 5 aracın plakasının tanımlanması için yapılan yazılım çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Tural, birden fazla aracı olanların tek kartla geçiş yapabileceğini vurguladı.

Son bir ayda HGS gişelerinden toplam geçiş sayısının 7 milyon 266 bin olduğunu belirten Tural, okunan etiket sayısının 6 milyon 953 bin, plakadan HGS etiketi tespit edilen araç sayısının 341 bin, ihlalli geçiş sayısının ise 491 bin olduğunu bildirdi.

Tural, HGS gişelerinden etiketi olmadan geçiş yapıp, 7 gün içinde HGS etiketi almayan aracın bilgilerinin Karayolları Genel Müdürlüğü'ne gönderildiğini, burada gerekli tespitler yapıldıktan sonra araç sahibine tebligat gönderildiğini anlattı.

Etiketin araca doğru yapıştırılmasının önemli olduğuna dikkati çeken Tural, etiketin kameraların okuyacağı şekilde dikiz aynasının olduğu yere yapıştırılması gerektiği uyarısında bulundu.

HGS'ye geçişle birlikte köprü ve otoyollarda geçişten kaynaklanan yığılmanın ortadan kalktığına dikkati çeken Tural, köprülerdeki yığılmanın trafikten kaynaklı olduğunu söyledi.

Tural, HGS etiketi olmadan geçiş yapan araç sahibinin, 7 gün içinde HGS etiket almaması durumunda geçiş ücretinin 10 katı kadar ceza kesildiğini belirterek, ''En uzun mesafenin 10 katı ceza. Normal şartlarda 165 lira. Geçiş ücreti ile 10 kat ceza kesiliyor'' dedi.

HGS Kart 5 Araçta Kullanılabilecek yorumları

 • Image Description
  Bilgin Özkan
  08.05.2013

  Sayın yetkili aracımın ön camı metalik , ben yapmadım orjinal .
  HGS etiketini yapıştırmak için bir bölüm ayrılmamış , dikiz aynasının yakınlarında noktalı, geçirgen olduğunu öğrendiğim bölüme yapıştırdım HGS yi fakat bir değişiklik olmadı .

  Sürekli kaçak geçiş veriyor, otoyolu ,Samandra'dan Çamlıcaya kadar olan mesafeyi 3-4 dakika kullanıyorum , karşılığında 1,4 tl vermem gerekirken sürekli uzun mesafe ve kaçak geçiş yazıyor, Giriş düzeltme formunu doldurup gönderiyorum fakat 7 gün içerisinde düzeltiliyor, bu durumda cezaya düşmemek için benim hafda 100 tl para yatırmam gerekiyor. Buda mümkün değil , yatıramadığım için 160 tl ye yakın bir para kesmeye başladı , ve muhattap bulamıyorum, Birde beni KARALİSTEYE aldı.
  Ne yapmalıyım ? Yeni bir HGS etiketi alsam sorun çözülürmü ?
  Aldığım HGS ye bakiyem aktarılırmı ?
  3 dakikalık kullanım için alınan para hak mı?