HGSKart | Konular | Kitaplar

Hgs Ceza Hataları İsyan Ettirdi


1 Şubat 2013 te kgs ve ogs tabelalarıda sökülüp tüm geçişler hgs olarak yapılmaya başlandı..hgs ye geçmeyenlere 1 hafta sür tanınıp ceza kesilirken hic geçiş yapmadıgı halde hgs cezası veriln araçlar oldu..Hgs dki hatalı okuma nedeni ile araç sahipleri isyan etti..HGS’de benzer plakalar yanlış okununca geçiş ücretleri de başka plakalara kesildi. Geçiş ücretine dair mesaj gelen araç sahipleri araçlarının ya da araçlarına ait plakaların çalındığını düşünerek telaşa kapıldı.

1 Şubat’tan itibaren köprü ve otoyollarda kartla geçişi sağlayan Kartlı Geçiş Sistemi'nin (KGS) yerini Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) alınca şikayetler de gecikmedi. Araç sahipleri geçiş ücretine dair mesaj alınca neye uğradıklarını şaşırdı.

M.G’nin evinin önünden çıkarmadığı aracına gişeden geçiş yaptığına dair mesaj gelince araç sahibi aracının çalındığını düşünüp telaşa kapıldı. C.B.’de hiç gitmediği bir ilden aracı ile geçiş yapıldığına dair gelince plakasının kopyalandığını düşündü. Gerçekler ise araştırınca ortaya çıktı. HGS’de okuma yanlışlığı yapılınca ücretler başka plakalara kesildi. Yeni sistemde yaşanan aksaklıklar araç sahiplerini çileden çıkardı.

“Evde Duran Arabam HGS'den Geçmiş Görünüyor!”

M.G.: “Aracımda HGS kullanıyorum. Saat 16.00’da Mahmutbey gişelerden geçtiğimi belirten bir mesaj geldi ve ücret 7. 25 olarak yazıyordu. Şaşırdım evdeydim ve arabam çalındı sandım korktum ve baktım araç yerinde yatıyor. 2 gündür de hiç yerinden kımıldamadı. Hemen PTT’yi aradım yanıt alamayınca iyice telaşlandım. Sonra Karayolları Genel Müdürlüğünü aradım onlar biz ilgilenmiyoruz dediler. Daha sonra PTT ‘Saat 16. 00’da sizin plakaya benzer başka bir araç geçiş yapmış. Sistem plakada yer alan FH’yi FN diye okumuş’ diye yanıt verdi. Hatalarını kabul edip geçiş ücretini iade ettiler.

Kayseri’deki Aracım Niğde’den Geçiş Görünüyor

C.B.: “Bankadan HGS kartı aldım devamında cep telefonuma gelen mesajla Niğde’den sabah yapılan geçiş nedeniyle 7. 00 tl kesildiğini öğrendim. Böyle bir şey olması mümkün değil. Bankaya gittim onların problemi olmadığını belirttiler. Kayseri de ikamet etmekteyim Niğde'den belirtilen tarihte geçiş falan yapmadım tahsil edilen parayı nerden nasıl geri temin edebilirim? Belirttiğim tarihteki Niğde’den geçen aracın kamera kayıtlarının incelenmesini istiyorum.”

Aracımın Plakasının Sahtesi Var Diye Şikayette Bulundum

H.Ö.: “HGS aldım ve gişeden geçiş yaptığıma dair bir mesaj geldi. Yetkilileri aradım ama sonuç alamadım. İlgilenen kimseyi bulamadım. Polise şikayet bildiriminde bulundum aracımın plakasının sahtesi var ortada diye. Yapılan araştırma sonrası HGS’nin yanlış okuma yaptığı ortaya çıktı.”


Konular